Agregaty prądotwórcze w wersji otwartej
Agregaty prądotwórcze diesla w wersji otwartej: montaż w pomieszczeniu agregatu, wymagania, porównanie z obudową i kontenerem oraz modele według mocy.

Zapytanie ofertowe i prośba o informacje
Kontakt bezpośredni
Agregat w wersji otwartej to agregat prądotwórczy, w którym silnik Diesla, prądnica, panel sterowania i zbiornik paliwa są zamontowane na wspólnej stalowej ramie podstawy bez obudowy. Nazywany jest również “agregatem typu otwartego”. Izolacja akustyczna i ochrona przed warunkami atmosferycznymi nie są częścią samego agregatu, lecz miejsca jego instalacji: pomieszczenia agregatu, zadaszonej wiaty lub zabudowy projektowej.
Terex Diesel działa w branży agregatów prądotwórczych od 2006 roku. Nasze agregaty w wersji otwartej produkujemy w naszym zakładzie produkcyjnym w Turcji, a każdy agregat przed dostawą poddajemy próbie przy pełnym obciążeniu. Na tej stronie dowiesz się, jak zbudowany jest agregat w wersji otwartej, gdzie się go stosuje, czego wymaga pomieszczenie agregatu, a także poznasz nasze modele w wersji otwartej według mocy.
Czym jest agregat w wersji otwartej?
Agregat w wersji otwartej to najbardziej podstawowa i najbardziej kompaktowa forma agregatu. Bez obudowy wszystkie elementy są widoczne i dostępne. Agregat w wersji otwartej składa się z następujących głównych elementów:
- Silnik Diesla i prądnica: Zamontowane na wspólnej ramie podstawy na wibroizolatorach.
- Chłodnica i wentylator: Układ chłodzenia silnika, ustawiony w osi wylotu powietrza z pomieszczenia.
- Panel sterowania: Standardowo agregaty poniżej 500 kVA wyposażone są w sterownik Datakom DKG-309, a agregaty od 500 kVA wzwyż w sterownik Datakom D-500.
- Zbiornik paliwa w ramie podstawy: Pojemność zbiornika zależy od modelu. W instalacjach wymagających długiego czasu pracy agregat można podłączyć do zewnętrznego zbiornika paliwa.
- Wylot spalin: Tłumik i instalacja spalinowa są projektowane dla miejsca, w którym agregat zostanie zainstalowany.
Gdzie stosuje się agregat w wersji otwartej?
Agregat w wersji otwartej stosuje się tam, gdzie jest on już chroniony przed warunkami atmosferycznymi i dostępem osób nieupoważnionych:
- Pomieszczenie agregatu: Pomieszczenie techniczne w budynku szpitala, biurowca, hotelu, centrum danych lub zakładu przemysłowego. Jest to najczęstsze zastosowanie.
- Wiata lub budynek zakładowy: Zadaszone miejsca z osłoniętymi bokami i wentylacją, typowe w rolnictwie, nawadnianiu i przemyśle.
- Zabudowa projektowa: Zastosowania, w których agregat jest wbudowany w specjalną obudowę, kontener lub pojazd. Agregat w wersji otwartej stanowi podstawę tych rozwiązań.
- Systemy równoległe: Instalacje, w których kilka agregatów pracuje synchronicznie w tym samym pomieszczeniu; zob. szafy synchronizacji.
Agregatu w wersji otwartej nie należy ustawiać bezpośrednio na zewnątrz, ponieważ nie jest chroniony przed deszczem, pyłem ani dostępem osób nieupoważnionych. Do pracy na zewnątrz wybierz agregaty prądotwórcze w obudowie wyciszonej.
Wymagania dotyczące pomieszczenia agregatu
To, czy agregat w wersji otwartej będzie pracował prawidłowo, w dużej mierze zależy od przygotowania pomieszczenia. Najważniejsze punkty to:
- Wlot i wylot powietrza: Musi być wystarczająco dużo świeżego powietrza do spalania w silniku i do chłodzenia chłodnicy. Powietrze ogrzane przez chłodnicę należy odprowadzić kanałem bezpośrednio na zewnątrz i nie może ono wracać do pomieszczenia.
- Instalacja spalinowa: Spaliny należy wyprowadzić z budynku przez szczelną instalację i tłumik, z dala od miejsc przebywania ludzi i od wlotów powietrza.
- Podłoże: Agregat powinien stać na równym betonowym fundamencie przenoszącym jego masę, na wibroizolatorach, aby drgania nie przenosiły się na budynek.
- Paliwo: Należy zaplanować przyłącza zbiornika dziennego i zbiornika zewnętrznego, instalację paliwową i zabezpieczenie przed wyciekiem.
- Przestrzeń serwisowa: Wokół agregatu należy pozostawić wystarczająco dużo miejsca na prace serwisowe.
- Hałas: Hałas agregatu w wersji otwartej jest ograniczany przez izolację pomieszczenia. W budynkach z limitem hałasu na wlotach i wylotach powietrza stosuje się żaluzje tłumiące.
Punkty te omawiamy szerzej w artykule o pomieszczeniu i montażu agregatu. Przy przygotowaniu pomieszczenia i doborze agregatu możesz skorzystać z naszej usługi wizji lokalnej i oceny mocy.
Porównanie agregatów w wersji otwartej, w obudowie i w kontenerze
| Agregat w wersji otwartej | Agregat w obudowie | Agregat w kontenerze | |
|---|---|---|---|
| Ustawienie | Pomieszczenie agregatu, wiata lub zabudowa projektowa | Na zewnątrz; osobne pomieszczenie nie jest potrzebne | Na zewnątrz; instalacje dużej mocy |
| Zakres mocy (Terex) | 10–2750 kVA | Od najmniejszego agregatu do 1100 kVA | Powyżej 1100 kVA |
| Izolacja akustyczna | Brak; zależy od izolacji pomieszczenia | Przez obudowę; wartość dla serii ±75 dB(A) @7 m | Przez izolację kontenera |
| Ochrona przed warunkami atmosferycznymi | Chroni budynek lub zabudowa | Chroni obudowa | Chroni kontener |
| Zajmowana powierzchnia | Najmniejsza | Większa ze względu na obudowę | Największa |
| Prace instalacyjne | Wentylacja pomieszczenia, instalacja spalinowa, instalacja paliwowa | Podłoże, okablowanie i kierunek wydechu | Podłoże, okablowanie, ustawienie dźwigiem |
| Dostęp serwisowy | Otwarty ze wszystkich stron | Przez drzwi obudowy | Z wnętrza kontenera |
Podsumowując: jeśli dostępne jest pomieszczenie agregatu lub osłonięte miejsce, agregat w wersji otwartej jest najbardziej kompaktowym i zwykle najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Bez pomieszczenia stosuje się agregat w obudowie wyciszonej, a przy bardzo dużych mocach agregat w kontenerze.
Zakres mocy i opcje silników
Nasze agregaty w wersji otwartej obejmują moce od 10 kVA do 2750 kVA; modele o większej mocy są dostarczane w kontenerze. Opcje silników obejmują Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yangdong i Yuchai. Poniższa tabela pokazuje liczbę modeli w każdym zakresie mocy, marki silników oraz wartości masy i zbiornika dla wersji otwartej. Każdy wiersz prowadzi do strony mocy, na której wymieniono wszystkie modele o tej mocy.
Przy dużym zapotrzebowaniu na moc inną opcją są agregaty podwójne, w których dwa agregaty pracują synchronicznie na jednej ramie podstawy.
Produkcja i jakość
Nasze agregaty powstają na naszej powierzchni produkcyjnej 2000 m² w Turcji, a każdy agregat przed dostawą przechodzi próbę przy pełnym obciążeniu. Nasza produkcja jest zgodna z ISO 9001, CE i TSE-HYB. Do wysyłek eksportowych dostarczamy świadectwo pochodzenia.
Jeśli Twój istniejący agregat w wersji otwartej wymaga obudowy, zobacz stronę obudowy agregatów. Jeśli nie wiesz, jakiej mocy potrzebujesz, skorzystaj z kalkulatora mocy lub wypełnij formularz u góry tej strony.
Modele w wersji otwartej według mocy
Tabela powstaje na podstawie naszych danych produktowych. Masa i pojemność zbiornika paliwa dotyczą tej wersji wykonania. Szczegółowe dane techniczne każdego modelu znajdują się na stronie mocy i na stronie modelu. Łącznie 625 modeli
| Strona mocy | Moc awaryjna (standby) | Modele | Marki silników | Masa | Zbiornik paliwa | Przykładowy model |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 10–15 kVA | 10–15 kVA | 12 | Perkins, Kubota, Yangdong | 329–530 kg | 70–82 l | TRX P ST 0010 |
| Agregat prądotwórczy 20 kVA | 16–22 kVA | 23 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kubota, Yangdong | 456–725 kg | 70–135 l | TRX BD TA 0020 |
| Agregat prądotwórczy 30 kVA | 25–38 kVA | 32 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Yangdong, Yuchai | 490–965 kg | 82–135 l | TRX YD TA 0030 |
| Agregat prądotwórczy 50 kVA | 40–58 kVA | 43 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Yangdong | 591–1230 kg | 100–220 l | TRX BD TA 0050 |
| Agregat prądotwórczy 75 kVA | 66–88 kVA | 42 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, SDEC, Yangdong, Yuchai | 763–1400 kg | 101–300 l | TRX YD TA 0075 |
| Agregat prądotwórczy 100 kVA | 90–110 kVA | 33 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, SDEC, Yangdong, Yuchai | 983–1600 kg | 125–310 l | TRX SD TA 0100 |
| Agregat prądotwórczy 150 kVA | 125–170 kVA | 46 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, SDEC, Yuchai | 1160–2310 kg | 265–320 l | TRX BD TA 0150 |
| Agregat prądotwórczy 200 kVA | 175–225 kVA | 42 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 1322–2700 kg | 265–415 l | TRX CU ST 0200 |
| Agregat prądotwórczy 250 kVA | 235–300 kVA | 44 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 1495–3200 kg | 265–550 l | TRX BD TA 0250 |
| Agregat prądotwórczy 400 kVA | 305–415 kVA | 63 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 2020–4575 kg | 350–1370 l | TRX BD TA 0400 |
| Agregat prądotwórczy 500 kVA | 440–550 kVA | 67 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 2570–5450 kg | 810–1370 l | TRX BD TA 0500 |
| Agregat prądotwórczy 650 kVA | 600–700 kVA | 29 | Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 3644–7482 kg | 846–1860 l | TRX BD TA 0660 |
| Agregat prądotwórczy 800 kVA | 715–825 kVA | 40 | Perkins, Baudouin, Cummins, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yuchai | 4149–8100 kg | 840–1860 l | TRX SD TA 0800 |
| Agregat prądotwórczy 1000 kVA | 900–1120 kVA | 31 | Perkins, Baudouin, Cummins, SDEC, Yuchai | 6211–9750 kg | 990–2175 l | TRX BD TA 1000 |
| Agregat prądotwórczy 1250 kVA | 1250–1400 kVA | 20 | Perkins, Baudouin, Cummins, Yuchai | 8215–10 895 kg | 990–2395 l | TRX BD TA 1250 |
| Agregat prądotwórczy 1500 kVA | 1500–1650 kVA | 18 | Perkins, Baudouin, Cummins | 9241–11 500 kg | 2338–2395 l | TRX BD TA 1500 |
| Agregat prądotwórczy 2000 kVA | 1875–2250 kVA | 25 | Perkins, Baudouin, Cummins | 11 858–14 576 kg | 2350–3000 l | TRX BD TA 2000 |
| Agregat prądotwórczy 2500 kVA | 2500–2750 kVA | 15 | Perkins, Baudouin, Cummins | 12 850–15 092 kg | 2350–3000 l | TRX BD TA 2500 |
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest agregat w wersji otwartej?
Agregat w wersji otwartej (typu otwartego) to agregat prądotwórczy, w którym silnik Diesla, prądnica, panel sterowania i zbiornik paliwa są zamontowane na wspólnej ramie podstawy bez obudowy. Izolację akustyczną i ochronę przed warunkami atmosferycznymi zapewnia pomieszczenie agregatu lub zabudowa, w której agregat jest zainstalowany.
Czy agregat w wersji otwartej można użytkować na zewnątrz?
Agregat w wersji otwartej nie jest chroniony przed deszczem, pyłem ani dostępem osób nieupoważnionych, dlatego nie zaleca się ustawiania go bezpośrednio na zewnątrz. Instaluje się go w pomieszczeniu agregatu, w zadaszonej i wentylowanej wiacie lub w zabudowie projektowej. Do pracy na zewnątrz właściwym wyborem jest agregat w obudowie wyciszonej lub w kontenerze.
Co powinno zapewniać pomieszczenie agregatu?
Pomieszczenie potrzebuje wystarczającego wlotu powietrza chłodzącego i powietrza do spalania oraz wylotu gorącego powietrza z chłodnicy; instalację spalinową należy bezpiecznie wyprowadzić z budynku, agregat zamontować tak, aby drgania nie przenosiły się na podłogę, a instalację paliwową i przestrzeń serwisową należy zaplanować. Szczegóły zawiera nasz artykuł o pomieszczeniu i montażu agregatu.
Jaka jest przewaga agregatu w wersji otwartej nad agregatem w obudowie?
Jeśli pomieszczenie agregatu już istnieje, agregat w wersji otwartej zajmuje mniej miejsca, zapewnia dostęp serwisowy ze wszystkich stron i, bez kosztu obudowy, jest zwykle bardziej ekonomiczny. Izolację akustyczną zapewnia izolacja pomieszczenia.
W jakich mocach dostępne są agregaty w wersji otwartej?
Nasze agregaty w wersji otwartej obejmują moce od 10 kVA do 2750 kVA. Modele o większej mocy są dostarczane w kontenerze. Poniższa tabela pokazuje liczbę modeli według mocy oraz wartości masy i zbiornika dla wersji otwartej.
Czy do agregatu w wersji otwartej można później dodać obudowę?
Tak. Po sprawdzeniu wymiarów agregatu oraz położenia chłodnicy i wydechu można zaprojektować i wykonać odpowiednią obudowę do istniejącego agregatu w wersji otwartej. Szczegóły znajdują się na naszej stronie obudów agregatów; można też skontaktować się z nami.