Poređenje marki motora za generatore
Perkins, Cummins, Baudouin, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yangdong i Yuchai: poreklo, raspon snage, servisna mreža i primena.

Sadržaj
U kompaniji Terex Diesel u našim agregatima koristimo dvanaest marki motora: Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yangdong i Yuchai. U ovom tekstu neutralno poredimo marke prema poreklu, rasponu snage u našem programu, dostupnosti servisa i tipičnoj primeni. Rasponi snage preuzeti su iz naših sopstvenih podataka o proizvodima; za tehničke vrednosti motora merodavan je tehnički list svakog modela.
Rasponi snage u našem programu
Tabela ispod prikazuje raspon standby snage naših dizel agregata od 50 Hz / 1500 o/min i opcije alternatora koje nudimo uz svaku marku.
| Marka motora | Poreklo | Raspon standby snage | Opcije alternatora |
|---|---|---|---|
| Perkins | Velika Britanija | 10–2500 kVA | Stamford, Mecc Alte, Leroy-Somer, serija TA |
| Cummins | SAD | 16,5–2750 kVA | Stamford, Mecc Alte, Leroy-Somer, serija TA |
| Baudouin | Francuska | 20–4125 kVA | Stamford, Mecc Alte, serija TA |
| FPT Iveco | Italija | 22–660 kVA | Stamford, Mecc Alte, Leroy-Somer, serija TA |
| Kofo | Kina | 25–550 kVA | Serija TA |
| Kubota | Japan | 13–48 kVA | Serija TA |
| Quartz | — | 25–400 kVA | Serija TA |
| Scania | Švedska | 250–825 kVA | Stamford, Mecc Alte, serija TA |
| SDEC | Kina | 76–1100 kVA | Serija TA |
| Volvo Penta | Švedska | 220–825 kVA | Stamford, Mecc Alte, serija TA |
| Yangdong | Kina | 11–110 kVA | Serija TA |
| Yuchai | Kina | 33–1375 kVA | Serija TA |
Rasponi pokazuju najmanji i najveći model u našem programu; ne postoji svaki međustepen snage kod svake marke. Aktuelnu listu modela možete naći na stranici proizvodi, a modele možete videti jedan pored drugog pomoću alata za poređenje.
Marke
Perkins. Proizvođač motora sa sedištem u Velikoj Britaniji, deo grupe Caterpillar. U našem programu to je marka sa najviše modela; pokriva male, srednje i velike snage od 10 kVA do 2500 kVA. Ima široko područje primene, od stambenih i poslovnih prostora do industrijskih postrojenja. Perkins generatori
Cummins. Proizvođač motora sa sedištem u SAD. U našem programu je u rasponu 16,5–2750 kVA. U velikim stepenima snage razmatra se za projekte bolnica, data centara i industrije. Cummins generatori
Baudouin. Proizvođač motora francuskog porekla; od 2009. godine deo je grupe Weichai. U našem programu je marka koja dostiže najveću snagu, sa rasponom 20–4125 kVA. Razmatra se za projekte u kojima je potrebna veoma velika snaga u jednom agregatu. Baudouin generatori
FPT Iveco. Motori kompanije FPT Industrial sa sedištem u Italiji. U našem programu su u rasponu 22–660 kVA; koriste se u malim i srednjim snagama u poslovnim zgradama, na gradilištima i u poljoprivrednim primenama. FPT Iveco generatori
Kofo. Proizvođač motora sa sedištem u Kini. U našem programu pokriva 25–550 kVA sa četvorocilindričnim i šestocilindričnim motorima, sa mehaničkim ili elektronskim regulatorom broja obrtaja. Agregati sa motorom Kofo isporučuju se sa alternatorima serije TA, a svaki agregat se pre isporuke ispituje pod opterećenjem u našoj fabrici. Kofo generatori
Kubota. Japanski proizvođač motora. U našem programu pokriva 13–48 kVA sa kompaktnim trocilindričnim i četvorocilindričnim motorima, sa prirodnim usisavanjem ili turbopunjačem. Agregati sa motorom Kubota isporučuju se sa alternatorima serije TA, a svaki agregat se pre isporuke ispituje pod opterećenjem u našoj fabrici. Kubota generatori
Quartz. U našem programu je u rasponu 25–400 kVA. Na naše agregate sa motorima Quartz daje se garancija od 5 godina ili 3.000 radnih sati; za ostale marke motora 2 godine ili 1.000 radnih sati. Quartz generatori Garancija van Turske: 12 meseci ili 1.000 radnih sati za sve marke motora.
Scania. Proizvođač motora sa sedištem u Švedskoj. U našem programu je u rasponu 250–825 kVA; u srednje-visokim snagama razmatra se za industrijske primene i neprekidan rad. Scania generatori
SDEC. Motori kompanije Shanghai Diesel Engine Co. sa sedištem u Šangaju. U našem programu su u rasponu 76–1100 kVA. SDEC generatori
Volvo Penta. Proizvođač motora sa sedištem u Švedskoj. U našem programu zastupljen je šestocilindričnim motorima u rasponu 220–825 kVA. Volvo Penta generatori
Yangdong. Proizvođač motora sa sedištem u Kini. U našem programu je u rasponu 11–110 kVA; koristi se u stambenim i poslovnim prostorima i telekomunikacionim primenama gde je potrebna mala snaga. U istom rasponu snage motore Yangdong koristimo i u našim brodskim generatorima. Yangdong generatori
Yuchai. Proizvođač motora sa sedištem u Kini. U našem programu pokriva 33–1375 kVA sa linijskim četvorocilindričnim i šestocilindričnim motorima i V12 motorima, sa mehaničkim ili elektronskim regulatorom broja obrtaja. Agregati sa motorom Yuchai isporučuju se sa alternatorima serije TA, a svaki agregat se pre isporuke ispituje pod opterećenjem u našoj fabrici. Yuchai generatori
Servisna mreža i rezervni delovi
Pri izboru marke motora, dostupnost servisa i delova u regionu u kojem će agregat biti ugrađen važna je najmanje koliko i snaga. Čak ni marka sa međunarodnom servisnom mrežom ne mora biti jednako zastupljena u svakoj zemlji ili svakom regionu. Pre ponude treba postaviti sledeća pitanja:
- Gde je najbliži ovlašćeni servis u odnosu na lokaciju?
- Da li su delovi za održavanje kao što su filteri, kaiševi i zaptivke dostupni na zalihama u regionu?
- Koliko traje nabavka delova u slučaju kvara?
- Da li su lokalni tehničari upoznati sa ovom markom motora i njenim elektronskim sistemom upravljanja?
Delove koje treba držati na zalihama opisali smo u tekstu o rezervnim delovima za generatore, a naše servisne usluge na stranici servis generatora.
Drugi kriterijumi koji određuju izbor
- Snaga i način korišćenja: Da li će agregat služiti kao rezervni ili raditi dugo? Izbor se vrši prema standby ili prime snazi.
- Uslovi okoline: Na visokoj temperaturi i nadmorskoj visini motor gubi snagu; proračun smo objasnili u tekstu o gubitku snage usled temperature i nadmorske visine.
- Kvalitet goriva: Motori sa elektronskim sistemom goriva mogu biti osetljiviji na čistoću goriva. U regionima sa gorivom lošijeg kvaliteta filtraciju treba planirati u skladu s tim.
- Frekvencija: Kod projekata kojima je potrebno 60 Hz snaga motora pri 1800 o/min određuje se posebno; detalji su u tekstu o razlici između generatora od 50 Hz i 60 Hz.
- Alternator: Bira se zajedno sa motorom. Marke alternatora obradili smo u tekstu poređenje marki alternatora.
- Projektna specifikacija: U nekim tenderima i specifikacijama marka motora je unapred određena. U tom slučaju izbor se vrši odgovarajućim stepenom snage marke navedene u specifikaciji.
Sledeći korak
Kada za istu snagu postoji više marki, zajedno procenjujemo uslove na lokaciji i stanje servisa u regionu i predlažemo vam odgovarajuću kombinaciju. Snagu možete proceniti alatom za proračun snage, a za projekat nas možete kontaktirati.
Planirate generator za projekat?
Pošaljite nam snagu, napon i mesto isporuke. Radnim danima u roku od 24 sata javljamo odgovarajući model, fabričku cenu i rok isporuke.
Česta pitanja
Koja je najbolja marka motora za generator?
Ne postoji jedna najbolja marka koja važi za svaki projekat. Pravi izbor se pravi prema potrebnoj snazi, trajanju rada, kvalitetu goriva i uslovima okoline na lokaciji, dostupnosti ovlašćenog servisa i rezervnih delova u regionu, kao i prema budžetu. Ako za istu snagu postoji više marki, zajedno ih poredimo prema ovim kriterijumima.
Sa kojim markama motora Terex Diesel proizvodi generatore?
Naš program obuhvata agregate sa motorima Perkins, Baudouin, Cummins, FPT Iveco, Kofo, Kubota, Quartz, Scania, SDEC, Volvo Penta, Yangdong i Yuchai. Ukupan raspon standby snage je 10–4125 kVA; raspon koji pokriva svaka marka je različit.
Zašto je servisna mreža važna pri izboru marke motora?
Generator radi godinama; potreba za periodičnim održavanjem, filterima i rezervnim delovima stalno postoji. Marka za koju u regionu postoje ovlašćeni servis i zalihe delova omogućava da agregat u slučaju kvara brže ponovo proradi. Zato u fazi ponude zajedno procenjujemo stanje servisa u zemlji i regionu u kojem se lokacija nalazi.
Izdvojeni modeli
Tehnički podaci modela u često traženim snagama:
- 38 kVATRX QZ TA 0038Quartz Q490ZD
- 58 kVATRX QZ TA 0058Quartz Q4105D
- 77 kVATRX QZ TA 0077Quartz Q4105ZD
- 105 kVATRX QZ TA 0105Quartz Q4105AZLD
- 155 kVATRX QZ TA 0155Quartz Q6105AZLD
- 260 kVATRX SD TA 0260SDEC SC9D310D2
- 300 kVATRX SD TA 0300SDEC SC9D340D2
- 400 kVATRX SD TA 0400SDEC SC15G500D2
- 520 kVATRX SD TA 0520SDEC SC25G610D2
Povezani članci

Koliko kVA treba da ima generator?
Saberite opterećenja, dodajte start najvećeg motora (direktni ×3, zvezda-trougao ×2, soft starter ×1,5), rezervu 20% i kVA = kW ÷ 0,8. Sa rešenim primerom.

Standby, prime i continuous snaga
Standby: samo pri nestanku struje, ≤200 h godišnje, bez preopterećenja. Prime: neograničeno sati, promenljivo opterećenje, obično +10% 1 h na 12 h.

Monofazni ili trofazni generator?
Monofazni ili trofazni? Broj faza pri izboru agregata, napon, proračun struje, neravnomerno opterećenje i pravila za monofazno napajanje iz trofaznog agregata.

Izbor tihog generatora (sa kabinom)
Kako izabrati agregat sa zvučno izolovanom kabinom? Merenje dB(A) na 7 metara, zvučna snaga i zvučni pritisak, konstrukcija kabine, prigušivač i položaj.

Razlika između generatora od 50 Hz i 60 Hz
Razlika između agregata od 50 Hz i 60 Hz: 1500 i 1800 o/min, promena snage motora i alternatora, naponi za 60 Hz, gorivo i buka. Bez fiksnog koeficijenta.

Gubitak snage generatora zbog temperature i nadmorske visine
Zašto generator gubi snagu pri visokoj temperaturi i nadmorskoj visini? ISO 3046 referentni uslovi, krive smanjenja snage, alternator i primer proračuna.